Kuli Orsolya

Nem sikerült a forgalmi vizsgája, vonat elé akart ugrani egy 20 éves férfi Kecskeméten Nem sikerült a forgalmi vizsgája, vonat elé akart ugrani egy 20 éves férfi Kecskeméten

A rendőrök gyors beavatkozásának köszönhető, hogy nem történt tragédia.

tegnap, 20:38

Lemondott az alpolgármester Laskodon, miután traktorral halálra gázolt egy biciklist Lemondott az alpolgármester Laskodon, miután traktorral halálra gázolt egy biciklist

Azért adta vissza a címet, mert „így érezte helyesnek”.

tegnap, 20:26

Tóth Gabi párja: Amikor legelőször találkoztam Gabival, akkor azt mondta, hogy én utálom őt Tóth Gabi párja: Amikor legelőször találkoztam Gabival, akkor azt mondta, hogy én utálom őt

Interjút adott a Fricska Táncegyüttes egyik alapító tagja, Pap Máté Bence.

tegnap, 18:57

Kedves olvasóink!

Ezzel a poszttal véget ért az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:

Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk kedden is. Jó pihenést kívánunk!

Kaja Kallas észt miniszterelnök hétfőn üdvözölte azokat az uniós terveket, amelyek alapján átadnák a nyugati szankciók keretében zárolt orosz vagyon kamatjövedelmét Ukrajnának.

Kallas a litván fővárosban, Vilniusban beszélt erről a másik két balti ország kormányfőjével. Mint mondta, „mindez valós forrásokat nyújtana fegyverek vásárlására” a kijevi vezetésnek.

Az észt kormányfő ezen túlmutató intézkedéseket is sürgetett: „Nem állhatunk le itt. (…) Meg kell találnunk a módját annak, hogy a befagyasztott orosz vagyont is felhasználhassuk” – mondta, hozzátéve, hogy Oroszország károkat okoz Ukrajnában, így fizetnie is kell érte.

Kallas kijelentette, hogy Észtország az ügyben tovább akar menni, és a szankciók keretében zárolt orosz vagyont át kívánja adni Ukrajnának. Mint mondta, az észt kormány ennek érdekében törvényjavaslatot is beterjesztett a parlament elé. Hozzátette: ennek során be kell tartani a jogállamiságot.

„Törvénytervezetünket balti kollégáinkkal és más külső partnereinkkel is megosztottuk” – mondta Kaja Kallas, és azon várakozásának adott hangot, hogy más országok is követni fogják Észtország példáját az Európai Unióban.

Az Európai Unió Tanácsa további egy évvel meghosszabbította annak az ideiglenes kereskedelmi rendeletnek a hatályát, amely szerint Ukrajna és Moldova túlnyomórészt vámok és mennyiségi korlátozások nélkül további egy éven át hozhatja be az Európai Unióba a termékeit, köztük a mezőgazdasági termékeket – tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.

Az ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett behozatali vámok és kvóták felfüggesztése 2025. június 5-ig, míg a moldáv termékekre kivetett behozatali vámok és kvóták felfüggesztése 2025. július 24-ig marad érvényben.

Az új rendelet értelmében az Európai Bizottság sürgős intézkedéseket hozhat, és bármilyen általa szükségesnek ítélt intézkedést elrendelhet, amennyiben az ukrán behozatal, különösen a mezőgazdasági termékek uniós behozatala miatt jelentős zavar keletkezik az EU, illetve a tagállamok piacain.

Az ideiglenes kereskedelmi liberalizációs intézkedések meghosszabbítása mellett az EU védelmet biztosít az uniós mezőgazdasági termelőknek, ugyanis az Európai Bizottság vészfékmechanizmust vezet be a különösen érzékeny mezőgazdasági termékek, nevezetesen a baromfi, a tojás, a cukor, a zab, a búza, a kukorica és a méz esetében.

Ha e termékek behozatala meghaladja a 2021 második felében, valamint 2022 és 2023 egészében feljegyzett behozatali mennyiségek átlagát, a vámok újra kivethetők lesznek.

Az új szabályokról szóló megállapodás részeként az Európai Bizottság ígéretet tett arra, hogy hamarosan tárgyalásokat kezd Ukrajnával a kereskedelem tartós liberalizációjáról.